O nás

První pomoc

První pomoc Nanečisto

Jsme tým zdravotníků, který vidí obrovský význam v systému přednemocniční péče. Nikoli pouze ve smyslu rychlých záchranných služeb, ale zejména v nezbytnosti poskytnutí první pomoci laiky na místě události. Bez vás, obyčejných lidí, by základní kámen péče selhal. Proto investujeme veškerou svoji energii do zážitkových kurzů, kde vzděláváme širokou veřejnost. Našim cílem je využít potenciál vás samotných, vašich rukou a vaší jistoty v sebe sama. Protože doba “než přijede záchranka”, se může zdát neskutečně dlouhá. Dejme tomuto času společně smysl a zvyšme šanci na přežití těch, co první pomoc potřebují.

Mgr. Kateřina Bořutová

Majitelka, garantka, šéflektorka

 • 2009: První reálná zkušenost s člověkem v bezvědomí a také s pocitem beznaděje, strachu a marnosti, že mu neumím pomoct.
 • 2010: Absolvování pro mě prvního kurzu o záchraně života, a to „Zdravotník zotavovacích akcí“. Popsané dva sešity, certifikát na mé jméno o tom, že můžu opravdově zachraňovat životy druhých lidí.
 • 2011: Druhý kurz první pomoci, tentokrát „Instruktorský“. Školení, jak postupy vedoucí k záchraně života učit. Certifikát o tom, že to umím.
 • 2011: Druhá reálná zkušenost s člověkem v bezvědomí a s pocitem ještě většího loosera, protože bych mu měla umět pomoct, ale mé ruce jsou svázané obrovským stresem. Kde se stala chyba? Proč znám kompletní anatomii lidského těla, ale neumím pracovat sama se sebou?
 • 2012: Absolvování kurzů „Psychosociální první pomoc“a „Maskér poranění“.
 • 2012: Sbírání praktických zkušeností s poskytováním i učením první pomoci. Vedou mě zkušení kolegové, jezdím na zdravotní dozory (Trnkobraní, Barum Rally, Run Up), organizuju teoretické kurzy a získávám větší jistotu v sebe sama. Po několika desítkách případů mi přijde, že se mi postupy konečně vryly pod kůži. Skvělý pocit ze zachráněných životů se mísí s obavami, že přece „obyčejní“ lidé nemůžou jít tak dlouhou cestou, aby uměli pomoci. Jde je to naučit jinak?
 • 2014: Absolvování kurzu „Basic“ od ZdrSem a mé obrovské nadšení pro práci se zážitkem! Konečně mi vše začalo dávat smysl. Vždyť řídit auto se taky nenaučíme v lavici. Musíme sednout za volant a trénovat. Je to dril. Stejně jako první pomoc. A já chci, aby to lidé uměli!
 • 2014: Absolvování kurzu „Školitel“ od ZdrSem akreditovaného MŠMT jako „Člen první pomoci“. Konečně kurz, který mě naučil, jak první pomoc učit dál. Co je důležité, čeho chceme dosáhnout, co říkat a jak. Poprvé za svůj život mám pocit, že to má smysl.
 • 2015: Vznik První pomoci Nanečisto.
 • 2017: Rozšiřování týmu o lektory, kteří sdílí mé nadšení učit první pomoc zážitkem. O lektory, kteří se nebojí pořádně zařvat, či zmítat sebou v celotělových křečích. O ty, kteří simulují autonehodu venku v dešti, v zimě, v parném létě. Kteří jedou tutéž modelovou situaci 15x jen proto, aby si jí prošli všichni účastníci. Pro Vás.
 • 2023: Získání první akreditace, a to se zaměřením na první pomoc u seniorů a ve spolupráci se Vzdělávacím centrem Vidia Vsetín.

Lenka Zedková

Lektorka

Základní stavební kámen její práce je „bezpečí“, a to nejen ve smyslu prevence v první pomoci, ale i v sebeobraně, jíž je instruktorkou. Jak sama říká, většinu problémů lze vyřešit ještě dříve, než se stanou. Ráda lidem předává jednoduchost a zdravou sobeckost, i proto jsou jejími nejoblíbenějšími simulacemi ty, kdy je cílem zastavit se a rozhlédnout.

„Nikdy nezapomenu na Lenku v roli feťáka, přestože vím, že za kapucí od mikiny je ona, šel mi z ní mráz po zádech.“ Pavlína, Zlín

Lenka je nejučenlivější a nejspolehlivější člen našeho týmu. Když se náhodou něco sesype, všichni víme, že ona bude „na značkách“. Je skromná, upřímná a lidská, vždy je perfektně připravená. Má srdce tam, kde má být a kurzy bez ní už si nedokážeme ani představit.

Děkujeme za Tvoji radost.

Bc. Klára Jurášková

Lektorka

Klára má zachraňování v krvi. Životy druhých jí nejsou lhostejné, vždy a za všech okolností je ochotná pomoci. Miluje akci, která si i ji často přímo vyhledává – z našeho týmu je to právě ona, kdo nejčastěji poskytoval první pomoc „náhodou“ v terénu. Své zkušenosti hrdě a s pokorou předává v zážitkových kurzech.

„Klárku obdivuji za její široké spektrum znalostí. Dokázala na kurzu odpovědět na veškeré dotazy, a to od mozkové mrtvice, přes uštknutí hadem až po fungování defibrilátoru. Díky ní jsem také pochopila princip a cíl resuscitace. Díky!“ Gabriela, Brno

Klára je nejsmyslnější člen našeho týmu. Vždy je perfektně upravená a hezky voní 🙂 Je přátelská, společenská a stojí za každým neformálním setkání Nanečista, díky ní nejsou naše rozhovory jen pracovní. Obdivujeme u ní zapálení pro věc, umí se pro ledacos nadchnout, musí to však mít smysl. Na nudu ve svém životě nemá čas, sama o sobě říká, že žije přítomností.

Děkujeme za Tvoji vřelost a smysl pro humor.

Mgr. Marta Hefková, DiS.

Lektorka

Bc. Veronika Doleželová

Lektorka

Tereza Ušelová

Eliška Hrubá