Brannou výchovu nenahrazujeme, ale i krátkým kurzem můžeme přispět k záchraně lidských životů.
Předlékařská první pomoc poskytované dítětem bývá často podceňována, přitom už od 10 let je fyzicky i mentálně (obvykle) schopno provést všechny nezbytné kroky k záchraně života – i toho dospělého. Ke všímavosti a ochotě pomoci je však vedeme mnohem dříve, a to klidně již od mateřských škol. Programy začínáme (a někdy i končíme) na 60 minutách, čím jsou děti starší, tím jsou kurzy delší a náročnější. Od 4. třídy základních škol už bývají srovnatelné s kurzy pro dospělé, s pubertou lehce ubíráme na vzájemném fyzickém kontaktu :-), ale zase více pracujeme ve skupinách. Prevence úrazů je za nás důležitá v každém věku, s nejmenšími dětmi začínáme s helmami a chrániči, postupně zmiňujeme další a další koniny, které za hec kamarádů a celoživotní následky nestojí. Podstatná je za nás i bezpečnost při samotném poskytování první pomoci, ba dokonce ještě o několik kroků dříve. Učíme sobeckosti a rukavicím.
K financování je možno využít Šablon MŠMT, máte-li k dispozici.
I školkové dítě zvládne ledacos z první pomoci. Sice nebude 15 minut resuscitovat :-), ale moc dobře chápe a vnímá to, že pro život musíme dýchat, že srdíčko může přestat pracovat a že na větší bolístku už maminka s náplastí nestačí. Vedeme je ke všímavosti a ochotě pomoci, vzbuzujeme v dětech pocit „to zvládnu“ a dokazujeme, že první pomoc není těžká. Apelujeme na jejich vlastní bezpečnost.
Největší smysl mají za nás předškoláci, ale zjednodušujeme a zkracujeme jej i pro menší děti.
Program míváme obvykle na cca 60 – 75 minut.
Pro zachování principu zážitku nedoporučujeme slučování tříd (25 dětí je pro nás maximum), rádi si vynahradíme čas pro 2 programy za sebou, které se zvládnou za běžné školkové dopoledne.
V dětech I. stupně základních škol vidíme obrovský potenciál, co se týká poskytování předlékařské první pomoci. Jednají tady a teď, jsou velmi ochotné, vnímavé, nebojí se důsledků. Na jednu stranu mají tímto hezky nahráno, nemají strach, že by mohly něco pokazit. Na stranu druhou je nezbytné je trochu přibrzdit – tak, aby myslely v prvé řadě hlavně samy na sebe. Prevence je v zachraňování lidských životů klíčová.
Programy pro 1. – 3. třídy míváme na 2 – 3 vyučovací hodiny. Stále jsou dost hravé a tvůrčí, přesto již značnou část věnujeme bezvědomí včetně resuscitace. Nechceme po nich 15 minutový fyzický výkon, chceme rozeběhnout záchranný řetězec zavoláním dospělého či odborné pomoci. Budujeme všímavost, laskavost, ale i sobeckost.
Děti od 4. tříd moc dobře rozumí jednotlivým krokům k záchraně života, chápou jejich návaznost i následky. Přestože je může absence fyzické síly ještě přibrzdit, jsou schopné první pomoc poskytnout srovnatelně s dospělým. A tak k nim v našich programech i přistupujeme. Ve 4 vyučovacích hodinách zážitkem učíme všechny stavy akutně ohrožující člověka na životě. Opakovaný nácvik jednoduchých úkonů je pro automatizaci postupů nezbytný.
Studenti jsou pro nás stále specifickou cílovou skupinou, fyzický kontakt pro ně není v dnešní době tolik přirozený, avšak bez něj první pomoc kvalitně nikdy neposkytneme :-). Kurzy připravujeme vždy na míru dle počtu účastníků, cíle programu a časové dotace – od standardních, kdy pracujeme více s jednotlivci, po stanoviště, kde se více soustředíme na práci v týmu a vzájemnou spolupráci. Vždy však pracujeme se zážitkem a s emocemi účastníků. Stres či strach je součástí záchrany lidského života, z našich kurzů je nevyjímáme, ale učíme se s nimi (a s námi) pracovat.
Nenašli jste to, co jste hledali? Kontaktujte nás. Jsme tvůrčí lidé se zkušenostmi z oblasti první pomoci, kterou zasazujeme do zážitkové pedagogiky. Rádi tak připravíme program na míru Vašim požadavkům.