Zásah našich zdravotníků na Pohádkovém lese na Velíkové (naštěstí zase jen nanečisto)

Zlín Velíková – 20. 8. 2016

„První pomoc Nanečisto v Pohádkovém lese pro děti? No, proč ne, jen doufáme, že na nás nezbude stanoviště s čerty :),“ říkali jsme si, když jsme přijímali pozvání do místní části Zlín – Velíková. Pro jistotu jsme tak navařili spoustu krve a posbírali všechny kosti, co se doma válely. Nakonec se však naše obavy ani zdaleka nenaplnily a z pracovní soboty se vyklubala skvělá akce pro celou rodinu!

Zadání znělo jasně – „Dáme Vám 30 minut, 4 zraněné, mikrofon a důvěru v to, že našim návštěvníkům ukážete, jak je první pomoc jednoduchá.“ Přidali jsme k tomu nabourané auto, zraněné dobrovolníky si namaskovali a mohla tak začít komentovaná ukázka záchrany všech zúčastněných. Zastavit masivní krvácení, zahájit kompletní resuscitaci u nedýchajícího řidiče a ještě se navíc postarat o dvě lehce zraněné, leč trochu vyděšené děti ze zadních sedadel? Pro jediného zachránce kus práce, zvlášť když jsou jeho ruce potřeba na více místech. K tomuto účelu jsme tak využili ruce našich laických diváků, kteří tak měli skvělou příležitost se do akce aktivně zapojit. Děkujeme všem, kteří sebrali odvahu a pomohli nám tak všechny zraněné zachránit. Velká poklona patří navíc dětem!

8 9 10

V průběhu celého dne jsme zajišťovali také zdravotnický dozor. Mimo vytažení dvou klíšťat však nebylo našeho „ostrého“ zásahu potřeba.

Ten přišel až v odpoledních hodinách, kdy jsme společně s profesionálními hasiči zasahovali u nasimulované srážky osobního automobilu se čtyřkolkou. Na místě zůstala jedna zraněná žena, která se z nabouraného auta nemohla dostat. Pro podezření z poranění páteře jsme se však prvotně snažili dostat my k ní, a to kvůli okamžité fixaci krční páteře. S pomocí hasičské techniky a skvěle odvedené práce se nám to nakonec povedlo. Účastníkům Pohádkového lesa jsme tak mohli nastínit náročnou práci IZS.

1 4 2

Děkujeme tímto paní Ivance Šlahařové za pozvání a uvidíme se třeba zase příští rok!

Nejste si jistí, zda byste „to“ zvládli? Přihlaste se do některého z našich zážitkových kurzů první pomoci!